Krása paličkovanej čipky | 20. Február 2024 | Report
Paličkovaná čipka je ručnou prácou vytvorený textilný prvok. Tvorí sa z priadze na textilnom valci plnenom slamou alebo pilinami osadenom na drevenom podstavci. Ďalšími potrebami na zhotovenie paličkovanej čipky sú drevené paličky, na ktorých je navinutá priadza, nožničky, háčkovka, priesvitný papier a nehrdzavejúce špendlíky.
Kedysi sa používali predlohy, nákresy na tvrdom kartóne, dnes sa používa kancelársky papier či výkres. Tužidlo sa používalo na zachovanie tvaru čipky. Ostatné pomôcky sú háčkovacie háčiky, ploché štetce na tuženie s hrotom na druhom konci pre rovnanie priadze.
Na územie Slovenska sa paličkovaná čipka dostala v 16. storočí. Vplyv na jej rozvoj má banícka kolonizácia, s príchodom nemeckých baníkov aj s rodinami prichádza aj paličkovaná čipka.
O tom, že medzi nami žijú šikovní a zruční obyvatelia, sme sa mohli presvedčiť 20. februára, kedy sa v kultúrnom dome v Hurbanove konala vernisáž výstavy ukážok paličkovanej čipky z dielne pani Márie Cuperovej zo Zeleného Hája. Po hudobnom úvode a prednese básne o čipke sa k slovu dostala sama autorka krásnych ručne vytvorených diel. Prítomní sa dozvedeli, ako sa dostala pred vyše 25 rokmi k tejto netradičnej technike, ako si sama prešla mnohými výzvami. Návštevníci si mohli prezrieť výtvory, ktoré zdobili steny, stoly ale aj vázy miestnosti. Čipka sa vynímala na obrusoch, taškách, klobúčikoch, brošniach, šáloch. V závere pani Cuperová predviedla aj kúsok svojho umenia a na valci medzi svojimi šikovnými prstami vytvorila kúsok paličkovanej čipky.
Výstava je v kultúrnom dome v Hurbanove k nahliadnutiu do 15. marca v pracovných dňoch od 8,00 do 16,00 hod.
Pani Cuperovej prajeme veľa zdravia, pohody a lásky pri vytváraní paličkovanej čipky a ďakujeme za zachovávanie tradícií, ktoré patria k nášmu dedičstvu.
Fotogaléria
Zverejnené dňa: 5. marec 2024, 10:59 hod. | Web@Social Media Administrator