Ako sa chrániť pred kliešťom?

kliešte 1_565px

Kliešte spôsobujú ľuďom nemalé problémy. Sú prenášačmi mnohých ochorení, najčastejšími sú: lymská borelióza a kliešťová encefalitída, čo je vlastne vírusový zápal mozgu. Prenášajú aj iné ochorenia, ako napr. ehrlichiózu, ktorá sa prejavuje horúčkou a vyrážkou objavujúca sa asi týždeň po uhryznutí. Nebezpečná je aj ďalšia choroba – tularémia. Ochorenia môžu ľudí zastihnúť v každom veku a čím je organizmus slabší, tým to je horšie.

Kliešte sa nachádzajú v prírode prakticky všade, v lesoch, na lúkach, v záhradách, vo vysokej tráve. Sú aktívne od skorej jari do neskorej jesene. Živia sa krvou cicavcov, plazov a vtákov. Kliešte môžu uštipnúť ľudí, ktorí prechádzajú cez miesta ich výskytu vo voľnej prírode, čím vzniká riziko možného prenosu infekcie na človeka.

Životný cyklus kliešťov prechádza štyrmi štádiami: vajíčko, larva, nymfa a dospelý kliešť. Ochorenie môže kliešť preniesť na človeka počas posledných troch štádií. V prírode sú voľným okom ťažko viditeľné. Larvy pripomínajú škvrnu sadze a nymfy majú veľkosť špendlíkovej hlavičky alebo zrniečka maku. Samička po nasatí, keď sa jej telo naplní krvou, môže narásť až do veľkosti hrachu. Dospelý kliešť môže mať rozličnú farbu – od červenkastej cez tmavohnedú až po čiernu.

Ak sa chystáte do prírody, tak:

  • používajte repelenty, ktoré sa aplikujú priamo na kožu, oblečenie, alebo obuv
  • Nezabudnite sa chrániť aj oblečením. Dôležité sú dlhé nohavice, ponožky, kvalitné topánky a pokrývka hlavy. Vhodné sú svetlé materiály.
  • Po skončení pobytu v prírode si skontrolujte celé telo i oblečenie. Pozornosť venujte oblastiam hlavy, krku, podpazušia, pupku, slabín a nôh. U detí sa kliešť často nachádza na hlave vo vlasovej čiare a za ušami. Ak sú kliešte veľmi malé, môžete ich prehliadnuť. Užitočné je použiť lupu.

Čo robiť ak máte kliešťa?

  • Miesto uštipnutia kliešťom nie je vo väčšine prípadov bolestivé. Prisatého kliešťa je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť. Dôležité je odstrániť celého kliešťa tak, aby ste nezanechali v rane jeho hlavičku a aby ste ho nerozpučili. Na miesto prisatého kliešťa sa neodporúča nenanášať žiadne tekuté ani olejové prípravky. Mohlo by to spôsobiť vyprázdnenie obsahu čriev kliešťa do rany, čím by vzniklo riziko prenosu baktérií alebo vírusov do krvi.
  • Kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomalým kývavým pohybom bez točenia.
  • Po vytiahnutí kliešťa zabaľte do papiera. Najvhodnejšie je kliešťa spláchnuť v toalete.
  • Po vytiahnutí kliešťa kožu v mieste jeho prisatia vydezinfikujte použitím dezinfekčného prostriedku s obsahom alkoholu alebo jódovej tinktúry.
  • Ak rana po niekoľkých dňoch neustúpi, vyhľadajte čo najrýchlejšie odbornú lekársku pomoc.

Chráňme seba, svoje deti, domácich miláčikov, aby relax v prírode neskončil katastrofou.

LETÁK – Ako sa chrániť pred kliešťom

 

- – – – – – – – -

Dokumenty na stiahnutie:

LETÁK – Ako sa chrániť pred kliešťom[70kB, .PDF]


Zverejnené dňa: 8. jún 2020, 9:29 hod. | Web@Social Media Administrator