11.november – deň vojnových veteránov
Mnohí ste si určite všimli, že na sakách, kabátoch a šatách nielen politikov ale aj ďalších ľudí sa objavili červené maky. Deň červených vlčích makov má pôvod v básni In flanders field / Na flámskych poliach/, ktorú v roku 1915 napísal kanadský chirurg John McCrae ako reakciu na vojnové hrôzy a zem nasiaknutú krvou padlých vojakov. V roku 1929 prijali vojnoví veteráni kvet červeného maku ako svoj symbol, ktorý pretrváva dodnes a vyjadruje spomienku na všetkých, ktorí padli alebo bojovali vo vojnových konfliktoch.
11. novembra o 11tej hodine a 11 minúte sa na cintoríne v Hurbanove zišli pri pomníku padlým hrdinom primátor mesta Mgr. Peter Závodský a generálporučík vo výslužbe Ing. Peter Vojtek, aby položením vencov, symbolickej kytičky, zapálením sviečky a minutou ticha si uctili pamiatku obetí vojen.
11. novembra 1918 po štyroch rokoch krvavých bojov vo vlakovom vozni v meste Compiégne vo Francúzsku bolo presne o 11hod. a 11 min. podpísané prímerie a ukončenie veľkej vojny, v ktorej proti sebe stálo 70 mil. vojakov. Na bojiskách padlo 10 miliónov vojakov a 8 miliónov bolo vyhlásených za nezvestných. V zajateckých táboroch zomrelo 6 miliónov zajatcov, zranenia utrpelo 21 miliónov vojakov a 6 miliónov z nich zostalo zmrzačených. Straty na civilnom obyvateľstve sa odhadujú na vyše 10 mil. ľudí. V 1. svetovej vojne sa prvý krát použili guľomety, plameňomety, zákopová taktika a chemické bojové látky. Prekreslili sa hranice Nemecka a Osmanskej ríše, Rakúsko – Uhorsko zaniklo a vznikli nové štáty, medzi nimi aj Československo. Deň 11. november sa začal pripomínať ako Deň prímeria a od roku 1926 ako Deň vojnových veteránov. V tento deň si uctievame obete všetkých vojen.
Pevne veríme, že nástrahy a hrôzy vojen sa už nezopakujú a naše deti a ďalšie generácie budú žiť v mieri, v láske, v úcte a v porozumení.
Fotogaléria
Zverejnené dňa: 12. november 2020, 10:17 hod. | Web@Social Media Administrator